100% SPR Studio - Magazyn „Projektowanie i aranżacja wnętrz”

2017-2018

Trendy, aranżacje, projekty, a także ekonomika projektowania i aranżacji wnętrz, wraz z oceną cen rynku nieruchomości w Polsce – to wszystko znalazło się w specjalnie dedykowanym SPR Studio magazynie „Projektowanie i aranżacja wnętrz” na lata 2017-2018.

Dziękujemy i zapraszamy do lektury. Drużyna SPR Studio ;-)

Szkolenie

Firma GIRA, zlokalizowana w Niemczech

W dn 11-14.09.2017 odwiedziłyśmy firmę Gira w Radevormwald. Oprócz wizyty w fabryce,licznych szkoleń i seminariów, miałyśmy zapewnionych szereg atrakcji, takich jak: zwiedzanie z przewodnikiem zabudowy starego portu w Dusseldorfie, gdzie mogłyśmy zobaczyć 58 projektów zamówionych przez miasto u najlepszych Architektów ze świata. Zwiedzimy również starą tradycyjną gorzelnię gdzie zdegustowałyśmy ich produkty, oraz zjadłyśmy oryginalną kolację.

SPR Studio – 148 piętro Burj Khalifa zdobyte

Dubaj, lipiec 2017

W lipcu 2017 r. zwiedziliśmy Zjednoczone Emiraty Arabskie. To tutaj, w Jabel Faya w 2011 r. odkryto bardzo proste narzędzia pracy datowane metodą termoluminescancyjną nawet na 125 tys. lat. Tutaj też znajduje się największa na świecie pustynia piaszczysta Al-Rab al-Chali, która leży głównie na terenie Arabii Saudyjskiej, ale także Omanu i Jemenu. Dla nas szczególnie interesujące było zwiedzanie w Dubaju największego wieżowca świata – Burj Khalifa (829 m), zwłaszcza, że jego architektem jest Adrian Smith, który projektował m.in. chicagowski AT&T, centrum biznesowe Londynu „Canary Wharf” czy kompleks budynków w Detroit „Renaissance Center”, gdzie swoją siedzibę ma General Motors. Inspirację architektoniczną Burj Khalifa – Smith zaczerpnął z wyglądu pustynnego kwiatu Ismena, a budynek robi wrażenie. Dodamy tylko, że zainstalowano tam 66 wind, które poruszają się z prędkością do 65 km/h, pręty konstrukcyjne wchodzą w ziemię na głębokość 55 metrów, użyty w budowie beton, to ponad 110 tys. ton, a budynek łącznie może pomieścić 35 tys. osób. Nie dyskutujemy o ekonomice takiej budowy i wysokich kosztach użytkowania, ale budynek jest piękny i z pewnością wyznaczył nowy poziom architektury.

SPR Studio w Rzymie

Rzym, 28.IV-02.V. 2017

Czy współczesnego nobla w architekturze, jaką jest Nagroda Pritzkera można byłoby przyznać największej budowli kopułowej świata powstałej jeszcze w czasach starożytnych, jaką jest Panteon? A może Pritzker powinien powędrować do architektów Bazyliki św. Piotra w Watykanie? Z pewnością tak, żeby w tamtych czasach taka nagroda istniała. Dla nas wizyty we Włoszech, a zwłaszcza w Rzymie stanowią nieocenione źródło inspiracji i przemyśleń, zarówno w projektowaniu nowych mieszkań, czy domów, ale zwłaszcza takim doborem architektury średniowiecza, renesansu, czy baroku, który będzie komponował się z nowoczesnością i zadowoli najbardziej wysublimowane gusta.

SPR Studio w Wiedniu

Wiedeń, kwiecień 2017

Wiedeńska klasyka architektury i wiedeńscy klasycy, jak Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven oraz Joseph Haydn to marka sama w sobie i stolica kultury europejskiej (zwłaszcza w okresie tak zwanego klasycyzmu wiedeńskiego, tj. 1750-1820, jak i współcześnie). Dlatego w Wiedniu odnajdywanie nowych inspiracji jest dla nas szczególnie istotne i wymowne. Tutaj dawny barok, gotyk czy secesja, mieszają się z nowoczesnością i nie zawsze jest to mariaż udany. Wiedeń jednak zachwyca, a taka wędrówka historyczna do rodziny cesarskiej Habsburgów, przypomina o prawdziwym majestacie, ceremoniale dworskim, balach, koncertach czy spektaklach teatralnych. Tutaj budownictwo socjalne z lat 70 i 80-tych XX wieku zaprojektowane przez Harry Glucka całkowicie zaprzecza stereotypom takich budowli, a ulokowanie na dachu każdego budynku basenu i sauny jest tylko jednym z takich przykładów.